03132661552 | 09121190046 info@aradpolymer.com
انتخاب صفحه

وایتون Viton FKM 

FKM FPM Fluorocarbon Viton

وایتون Viton

وایتون Viton فلوروالاستومر, فلوروکربن , ,FKM , FPM، CFM

نام شیمیایی: وینیلیدین فلوراید هگزا فلورو پلیمر

الاستومرهای فلوره که در استاندارد ASTM  با نام  FKM  (نام تجاری وایتون)   و در استاندارهای  ISO  با نام  FPM  شناخته می شود.

انواع گریدهای وایتون

 A , B , F, GBLT , GF , GLT , GFLT , ETP

انواع رنگ وایتون Viton / FKM 

 مشکی , سفید , سبز , زرد , قهوه ای , قرمز , نارنجی

کامپاند وایتون فلوروکربن Viton FKM FPM

ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی وایتون Viton /FKM

کامپوند وایتون Viton FKM  بهترین مقاومت حرارتی را در بین تمام الاستومره دارا هستند، همچنین در برابر عامل های جوی و اوزون نیز مقاوم اند.این الاستومر نه تنها در برابر تورم در روغن های داغ و تر کیب آلیفاتیک مقاوم هستند ، بلکه در هیدروکربن های کلرینه شده و آروماتیک نیز مقاوم هستند .همچنین در بیشتر اسیدهای معدنی حتی اسیدهای دارای غلطت بالا مقاومت دارند.همچنین  مقدار تورم آمیزه های پخت شده  FKM  در متانول ،کتون ها، استرها، و اترها بیشتر از روغن های معدنی و سوخت های موتور است.به این علت که مقاومت در برابر تورم با افزایش درصد فلوئور در FKM  بهتر دیده می شود بنابراین برای کاربردهای تماس در روغن موتورهای دارای متانول استفاده از گونه های FKM  دارای بالاترین مقدار فلوئور ترجیح داده می شود.همچنین کامپوند  وایتون مقاومت خوبی در برابر سوخت های پراکسید موتوردار و نیز سولفیدهای هیدروژن که در روغن موجود هستند ،دارند.اسیدهای داغ هیدروفلوئوریک و کلروسولفینیک به آمیزه پخت شده وایتون حمله می کنند .نفوذ پذیری آمیزه پخت شده وایتون در برابر گاز خیلی پایین است و در واقع حتی کمتر از بوتیل رابر می باشد.
فلورو کربن، دربرابر بسیاری از ترکیبات شیمیایی مقاومت خوبی دارد و خواص دما بالای بسیار خوب و بهتر از هر الاستومر دیگر ارائه می‌دهد. این ماده، نزدیک‌ترین راه دسترسی به الاستومر فراگیر برای آب‌بندی اورینگ‌ها بوده و درمقایسه با دیگر انواع الاستومرها، بهتر از آب‌بندی‌کننده‌های متعارف عمل می‌کند. فلورو کربن‌ها در برابر تورم در معرض بنزین، مقاومت بسیار بالایی دارند و به همین نسبت، در برابر تخریب در معرض نور UV و ازون، مقاوم هستند.

در صورت قرارگرفتن الاستومرهای فلوروکربن در معرض دماهای پایین، می‌توانند کاملا سخت شوند (۴- درجه فارنهایت) اما از قابلیت سرویس‌دهی در دماهای پایین برخوردارند. درهر صورت، کامپاندهای FKM برای کاربردهایی که به انعطاف‌پذیری خوب در دمای پایین نیازدارند، توصیه نمی‌شوند. علاوه بر مواد FKM استاندارد، تعدادی از مواد خاص با ترکیب مقادیر متفاوت مونومر و میزان فلوئور (از ۶۵ تا ۷۱ درصد) برای بهبود عملکرد در درجه حرارت پایین، درجه حرارت بالا و یا مقاومت در برابر مواد شیمیایی، در دسترس هستند.فلوروکربن ، نفوذپذیری اندکی در برابر گازها دارند، لذا برای سرویس‌دهی در شرایط خلاء شدید، مناسب بوده و بسیاری از فرمولاسیون‌های آنها، خودخاموش شونده هستند. مواد FKM عموماً برای کاربرد در معرض آب‌داغ، بخار، حلال‌های قطبی، اترها و استرهای دارای وزن مولکولی پایین، روغن ترمزهای پایه گلیکولی و یا اسیدهای داغ هیدروفلوئوریک و کلروسولفونیک توصیه نمی‌شوند.

مشخصات فنی

سختی: 50تا 955   Shore A

استحکام کششی: 2000- 5000 پاسکال

جهندگی (%):500-400%

مقاومت سایشی: نسبتاً خوب تا خوب

چسبندگی به فلز: عالی

چسبندگی به مواد سخت: نسبتاً خوب تا خوب

مانای فشار: خوب تا عالی

مقاومت در برابر شکستگی: نسیتاً خوب- خوب

مقاومت ضربه ای:خوب جهندگی / حرکت ارتجاعی:ضعیف تا نسبتاً خوب

مقاومت پارگی: نسبتاً خوب تا خوب

لرزه گیری: نسبتاً خوب تا خوب

کاربردهای وایتون FKM / Viton

وایتون Viton FKM  به دلیل داشتن خواص ویژه اش در ساخت قطعه های ویژه لاستیکی نظیر درزگیرهای سوخت و شفت موتور اتومبیل ، شیلنگ ها و واشرهای خودرویی و قطعه های هواپیما و موشک  مورد استفاده قرار می گیرد.اورینگ وایتون Viton FKM  ضد روغن هیدرولیک,ضد اسید,ضد بنزین ,ضد حلال ها و ضد سایش می باشد و از اورینگ های معمولی و NBR  فشار بسیار بیشتری را تحمل میکند.

خلاصه
وایتون FKM Viton
نام مقاله
وایتون FKM Viton
توضیحات
اورینگ وایتون Viton FKM  ضد روغن هیدرولیک,ضد اسید,ضد بنزین ,ضد حلال ها و ضد سایش می باشد و از اورینگ های معمولی و NBR  فشار بسیار بیشتری را تحمل می کند.
نویسنده
نام منتشر کننده
آراد پلیمر
لوگو منتشر کننده