03132661552

اورینگ Oring

شرکت آراد پلیمر تولید کننده تخصصی انواع اورینگ Oring لاستیکی وایتون، سیلیکون، کالرز، فلوروسیلیکون، نیتریل ،EPDM ، SBRبرای کاربردهای صنایع نفت و گاز،خودروسازی،هوا فضا و دیگر صنایع  می باشد.  اورینگ ها  عنصر آب بندی کارآمد و به صرفه ای برای طیف گسترده ای از کاربردهای استاتیک و دینامیک می باشد.تولید به صرفه و  روش ها و سهولت استفاده از آن ، اورینگ ها را به پرکاربردترین آب بند تبدیل کرده است.

وجود طیف گسترده ای از مواد الاستومر برای کاربردهای استاندارد و ویژه این امکان را فراهم می آورد که از اورینگ ها استفاده شود تا عملاً تمام سیالات مایع و یا گازی را آب بندی کند. اورینگ ها از روش قالب گیری تولید می شوند و با شکل دایره ای و سطح مقطع حلقوی مشخص می شوند. ابعاد O-Ring توسط قطر داخلی d1 و سطح مقطع d2 تعریف شده است (شکل ۱).

اورینگ oring

ابعاد اورینگ Oring

مزیت هاِ اورینگ Oring

در مقایسه با سایرقطعات آب بندی ،  اورینگ ها O-Ring مزیت های بیشتری دارد:

 • طراحی شیار یک تکه ، هزینه های سخت افزاری و طراحی را کاهش می دهد.
 • طراحی جمع و جور امکان سخت افزارهای کوچکتر را فراهم می کند
 • نصب آسان و کم خطا درصد خطر را کاهش می دهد.
 • قابل استفاده در کاربردهاب وسیعی به عنوان آب بندی ، موارد استاتیک ، پویا ، یا هر دو می باشد.
 • امکان انتخاب انواع کاپاندها و ترکیب ها برای سازگاری با بیشتر مایعات و آب بندی کردن
 • قابلیت در دسترس بودن در اندازه های مختلف در سراسر جهان برای نگهداری و تعمیر آسان

کاربردهای اورینگ Oring

اورینگ ها به عنوان آب بندها یا قطعات انرژی زا برای آب بندی های لغزنذه هیدرولیکی استفاده می شوند و بنابراین کاربردهای زیادی دارند. از  آب بندی ساده  برای تعمیرات یا نگهداری تا استفده در یک کاربرد حساس با اطمینان از کیفیت در هوافضا ، خودرو یا مهندسی عمومی اورینگ ها کاربرد دارند هیچ رشته صنعتی وجود ندارد که در آن از اورینگ ها استفاده نشود.

 • آب بندی استاتیک

  اورینگ ها عمدتا در کاربردهای آب بندی استاتیک استفاده می شود:

 • به عنوان یک آب بند استاتیک رادیال، به عنوان مثال برای بوش ، کاورها ، لوله ها، سیلندرها
 • به عنوان یک آب بند استاتیک محوری ، به عنوان مثال برای فلنج ، پلیت ها ، کپ ها Caps کلاهک ها
 • آب بندی دینامیک

اورینگ ها در کاربردهای دینامیک فقط برای استفاده در شرایط سرویس متوسط تحمل بهتری داشته و توصیه می شوند و
آنها با سرعت و فشاری که برای آب بندی وجود دارد محدودیت دارند.

 • برای آب بندی کم پیستون های برگشت پذیر ، میله های ROD ، پیستون و غیره
 • برای آب بندی حرکات آهسته محوری ، چرخشی یا مارپیچی روی شفت ها ، دوک نخ ریسی ، مسیرهای انتقال چرخشی و غیره

روش عملکرد اورینگ Oring

اورینگ ها آب بندهایی دو منظوره هستند ، بسته به نوع نصب ، در جهت شعاعی یا محوری عمل می کند ،و  قابلیت آب بندی اولیه را به O-Ring می دهد این نیروها تحت فشار سیستم قرار گرفته اند تا بتوانند نیروی آب بندی کل را ایجاد کنند که با افزایش فشار سیستم افزایش می یابد (شکل ۲).

`

نیروهای آب یندی اورینگ Oring با فشار و بدون فشار سیستم

نیروهای آب یندی اورینگ Oring با فشار و بدون فشار سیستم

تحت فشار ، اورینگ به روشی مشابه سیال با فشار سطح بالا عمل می کند. فشار از همه جهات به طور یکنواخت منتقل می شود.

جنس اورینگ Oring الاستومرها یا لاستیک ها

تولید کنندگان تجهیزات و مصرف کنندگان از سیستم های آب بندی مخصوص نشتی انتظار ماندگاری طولانی مدت خدمات را دارند. قابلیت اطمینان برای عملیات مؤثر در هزینه کم هزینه بسیار مهم است. برای یافتن راه حل آب بندی کامل در هر مورد خاص ، هر دو عملکرد مواد و طراحی مهر و موم بسیار مهم هستند. یکی از پرکاربردترین گروههای مواد برای مهرها ، الاستومرها هستند. ترکیبات را می توان با توجه به خاصیت های مورد نیاز مانند کشش یا مقاومت شیمیایی انتخاب کرد.ترکیبات لاستیکی را می توان از روی ویژگی های کشسانی یا مقاومت شیمیایی آنها انتخاب کرد.

در جدول زیر خلاصه ای از گروه های مختلف مواد الاستومر ارائه شده است.

مخفف نام تجاری نام لاستیک
ASTM D 1418 ISO 1629
NBR NBR Europrene® Krynac® Nipol N® Perbunan NT Breon لاستیک آکریلونیتریل-بوتادین (لاستیک نیتریل)
HNBR HNBR Therban® Zetpol® کریلونیتریل هیدروژنه- بوتادین

لاستیک

ACM ACM Noxtite® Hytemp® Nipol AR لاستیک پلی آکریلات
CR CR Baypren® Neoprene® لاستیک کلروپران
EPDM EPDM Dutral® Keltan® Vistalon® Buna EP® لاستیک اتیلن پروپلین دین

 

 VMQ  VMQ  Elastoseal® Rhodorsil® Silastic® Silopren® لاستیک سیلیکون
FVMQ FVMQ Silastic لاستیک فلوروسیلیکون
TFE/P** FEPM Aflas الاستومر کوپلیمر تترافلوره اتیلن-پروپیلن
IIR IIR Esso Butyl® لاستیک بوتیل
Buna S® Europrene® Polysar S® لاستیک استایرن-بوتادین
WR NR لاستیک طبیعی
FKM FKM Dai-El® Fluorel® Tecnoflon® Viton® لاستیک فلوروکربن
FFKM FFKM Isolast® Kalrez® پرفلورو الاستومر
CSM CSM Hypalon® لاستیک پلی اتیلن کلروسولفون شده
Thiokol® پلی سولفید الاستومر
Hydrin® اپی کلرو هایدرین

توصیه هایی برای نصب اورینگ Oring

توصیه های کلی قبل از شروع نصب ، نکات زیر را بررسی کنید:

 • محفظه ها نشیمن فلزی قطعه مطابق نقشه ساخته شده اند؟
 • منافذ بسته و لبه ها گرد هستند؟
 • بقابای ماشین کاری ، مثل تراشه ها ، خاک و ذرات خارجی پاک شده اند؟
 • رشته های درون پیچ پوشیده شده است؟
 • قطعات و آب بندها به خوبی گریس کاری و روغن کاری شده اند؟
 • از سازگاری سیالات با مواد الاستومر اطمینان حاصل کنید.
 • از روان کننده هایی با مواد افزودنی جامد استفاده نکنید ، به عنوان مثال مولیبدن دی سولفید یا سولفید روی.
نصب دستی
 • از ابزارهایی بدون لبه های تیز استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که O-Ring پیچ خورده نیست ، از وسایل نصب استفاده کنید کمک به موقعیت یابی صحیح
 • تا جایی که ممکن باشد از وسایل نصب استفاده کنید
 • بیش از اندازه اورینگ Oring را  نکشید .
 • اورینگ های رشته ای را در قسمت اتصال نکشید.

پارامترهای کاربردی لاستیک ها

لاستیک ها نیر همانند مواد شیمیایی ارگانیک محدودیت هایی دارند. عوامل  خارجی مانند سیالات در تماس، اکسیژن یا اوزون و همچنین فشار و دما ، روی خواص ماده و نتیجه قابلیت آب بندی آنها. تأثیر می گذارد . الاستومرها می توانند متورم ، کوچک یا سخت شوند و ترک هایی ایجاد کنند  و حتی ممکن است پاره شوند.اطلاعات زیر ویژگی های کاربردی مختلف را نمایش می دهد.

تغییرات دامنه حرارتی
تغییرات دامنه حرارتی لاستیک ها

مقاومت در حرارت و تورم در روغن لاستیک ها (اورینگ Oring )

جدول مقاومت حرارتی الاستومرها در تماس با سیالاتی که به آنها مقائمت دارند را نمایش می دهد

شکل شماره ۴:دامنه دمایی لاستیک های مختلف دامنه دما فقط در ارتباط با رسانه هایی که با الاستومر مربوطه سازگار هستند اعمال می شود.

اورینگ ها لاستیک ACM

ACM لاستیک پلی آکریلات مقاومت بسیار خوبی در برابر اوزون ، هوازدگی و هوای گرم نشان می دهد ، اگرچه فقط قدرت فیزیکی  متوسط ​​، الاستیسیته پایین و قابلیت دمای نسبتاً محدود را نشان می دهد. ACM دارای محدوده دمای کار از -۲۰ درجه سانتیگراد (-۴ درجه فارنهایت) تا +۱۵۰ درجه سانتیگراد (+۳۰۲ ° F) است ، اما می تواند برای مدت زمانی کوتاه تا +۱۷۵ ° C (+347 ° F) مقاومت کند. . انواع خاص را می توان در دمای -۳۵ درجه سانتیگراد (-۳۱ درجه فارنهایت) استفاده کرد. مواد ACM عمدتاً در کاربردهای اتومبیل مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به مقاومت ویژه در برابر روغنهای حاوی بسیاری از مواد افزودنی (شامل گوگرد) در دماهای بالا دارند.

لاستیک کلروپرن  به طور کلی ، مواد CR مقاومت نسبتاً خوبی در برابر اوزون ، هوازدگی ، مواد شیمیایی و فرسایش نشان می دهند. آنها همچنین عدم اشتعال پذیری ، خواص مکانیکی خوبی و انعطاف پذیری سرما را نشان می دهند. CR دامنه دمای کارکرد بین -۳۵ ° C (-31 ° F) و +۹۰ ° C (194 ° F) دارد ، اما می تواند برای مدت زمانی کوتاه تا +۱۲۰ ° C (+248 ° F) مقاومت کند. انواع خاص را می توان در دمای -۵۵ درجه سانتیگراد (-۶۷ درجه فارنهایت) استفاده کرد. مواد CR در کاربردهای درزگیری شامل مبرد ، برنامه های کاربردی در فضای باز و در صنعت چسب یافت می شود.

 

EPDM لاستیک اتیلن پروپیلن دیی

EPDM مقاومت خوبی در برابر گرما ، اوزون و پیری نشان می دهد. علاوه بر این ، آنها همچنین دارای سطح بالایی از کشش ، رفتار مناسب در دمای پایین و خاصیت عایق بندی خوبی هستند. EPDM دارای محدوده دمای عملیاتی بین -۴۵ درجه سانتی گراد است

(-۴۹ درجه فارنهایت) و +۱۵۰ درجه سانتیگراد (+۳۰۲ درجه فارنهایت) اما می تواند تا حداکثر مقاومت کند +۱۷۵ ° C (+347 ° F) برای مدت زمانی کوتاه. انواع EPDM درمان شده با گوگرد دارای دمای عملیاتی کاهش یافته از -۴۵ درجه سانتیگراد (-۴۹ درجه فارنهایت) تا +۱۳۰ ° C (266 درجه فارنهایت) است ، اما می تواند برای مدت کوتاهی تا ۱۵۰+ درجه سانتیگراد (۳۰۲ درجه فارنهایت) مقاومت کند. زمان EPDM اغلب در برنامه های دارای مایعات ترمز (بر اساس گلیکول) و آب گرم یافت می شود.

 

   FFKM لاستیک پرفلوروالاستومر

اورینگ ها و قطعات کالرز  Kalrez  مقاومت شیمیایی گسترده ای مشابه PTFE و همچنین مقاومت بالایی در برابر حرارت نشان می دهند. تقریباً در تمام سیالات تورم بسیار کمی نشان می دهند . بسته به نوع مواد  ، دمای کارکرد بین -۲۵ درجه سانتیگراد۱۳- درجه فارنهایت و +۲۴۰ ° C (464 درجه فارنهایت است. از انواع خاص کالرز FFKM  تا ۳۲۵ درجه سانتیگراد (+۶۱۷ درجه فارنهایت) استفاده می شود. کاربرد  FFKM در صنایع شیمیایی و فرآیندهای مختلف می باشد.

 

لاستیک وایتون FKM

بسته به ساختار و میزان فلوئور ، مواد FKM با توجه به مقاومت شیمیایی و انعطاف پذیری سرما متفاوت هستند. FKM به دلیل عدم اشتعال پذیری ، نفوذپذیری کم گاز و مقاومت عالی در برابر اوزون ، هوازدگی وفرسایش شناخته شده است. لاستیک فلوئوروکربن دارای دامنه دمای عملیاتی بین -۲۰ درجه سانتیگراد (-۴ درجه فارنهایت) و +۲۰۰ درجه سانتیگراد (+۳۹۲ درجه فارنهایت) است ، اما می تواند تا ۲۳۰ درجه سانتیگراد (+۴۴۶ درجه فارنهایت) را تحمل کند. FKM با فرمول مناسب را می توان در دمای -۳۵ درجه سانتیگراد (-۳۱ درجه فارنهایت) استفاده کرد. FKM همچنین اغلب در روغن های معدنی و گریس ها در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

لاستیک فلوروسیلیکون

FVMQ از مقاومت خوبی در برابر گرما ، انعطاف پذیری بسیار خوب در دمای پایین ، خواص الکتریکی خوب و مقاومت عالی در برابر اشعه هوا ، ازن و اشعه ماوراء بنفش برخوردار است. FVMQ مقاومت شیمیایی به مراتب بهتری نسبت به سیلیکون استاندارد به ویژه در هیدروکربنها ، روغنهای معدنی معطر ، سوخت و هیدروکربنهای معطر با مولکولی کم نشان می دهد ، به عنوان مثال. بنزن و تولوئن. FVMQ دامنه دمای کار بین -۵۰ درجه سانتیگراد (-۵۸ درجه فارنهایت) و +۱۷۵ درجه سانتیگراد (۳۴۷ درجه فارنهایت) دارد ، اما می تواند برای مدت زمانی کوتاه تا +۲۰۰ درجه سانتیگراد (۳۹۲ درجه فارنهایت) مقاومت کند.

 

HNBRلاستیک نیتریل بوتادین هیدروژنه

HNBR از طریق هیدروژناسیون انتخابی گروه های بوتادین NBR ساخته می شود. خواص لاستیک HNBR به مقدار ACN که بین ۱۸ تا ۵۰ درصد و همچنین میزان اشباع بستگی دارد بستگی دارد. HNBR خواص مکانیکی خوبی را نشان می دهد. HNBR دارای دمای عملیاتی بین -۳۰ درجه سانتیگراد (-۲۲ درجه فارنهایت) و +۱۴۰ درجه سانتیگراد (۲۸۴ درجه فارنهایت) است ، اما می تواند برای مدت زمانی کوتاه در تماس تا +۱۶۰ درجه سانتیگراد (۳۲۰ درجه فارنهایت) را تحمل کند. با روغن های معدنی و گریس ها. انواع خاص را می توان تا ۴۰ درجه سانتیگراد (-۴۰ درجه فارنهایت) استفاده کرد.

 

IIR لاستیک بوتیل

لاستیک بوتیل نفوذپذیری بسیار کمی به گاز و رطوبت دارد. علاوه بر این IIR همچنین مقاومت خوبی در برابر تعداد زیادی از مواد شیمیایی آلی و معدنی ، اوزون ، هوازدگی و فرسایش نشان می دهد. خواص عایق الکتریکی IIR بسیار عالی است. دامنه دمای آن بین -۴۰ درجه سانتیگراد (-۴۰ درجه فارنهایت) و +۱۱۰ درجه سانتیگراد (۲۳۰ درجه فارنهایت) است ، اما می تواند برای مدت زمانی کوتاه تا +۱۲۰ درجه سانتیگراد (۲۴۸ درجه فارنهایت) مقاومت کند.

 

NBR لاستیک نیتریل بوتادین

خواص لاستیک نیتریل عمدتا به محتوای ACN بستگی دارد که بین ۱۸ تا ۵۰ درصد متغیر است. به طور کلی آنها خواص مکانیکی خوبی را نشان می دهند. NBR محدوده دمای عملیاتی بین -۳۰ درجه سانتیگراد (-۲۲ درجه فارنهایت) و +۱۰۰ درجه سانتیگراد (۲۱۲ درجه فارنهایت) دارد ، اما می تواند برای مدت زمانی کوتاه تا +۱۲۰ ° C (+248 ° F) مقاومت کند. NBR با فرمول مناسب را می توان در دمای -۶۰ درجه سانتیگراد (-۷۶ درجه فارنهایت) استفاده کرد. NBR بیشتر از روغنهای معدنی و گریس استفاده می شود.

 

VMQ سیلیکون

مقاومت بسیار خوبی در برابر گرما ، انعطاف پذیری در برابر سرما ، خاصیت دی الکتریک و به ویژه مقاومت خوبی در برابر اشعه هوا ، اوزون و اشعه ماوراء بنفش نشان می دهد. فرمولاسیون های خاص VMQ در برابر روغن های دنده موتور و روغن دنده ، آب تا ۱۰۰+ درجه سانتیگراد (۲۱۲ درجه فارنهایت) و هیدروکربن های کلر شده با وزن مولکولی بالا مقاوم هستند. VMQ دامنه دمای کار بین -۵۰ درجه سانتیگراد (-۵۸ درجه فارنهایت) و +۱۷۵ درجه سانتیگراد (۳۴۷ درجه فارنهایت) را دارد ، اما می تواند برای مدت زمانی کوتاه تا +۲۳۰ ° C (446 ° F) مقاومت کند.

 

مقالات مشابه

رفتن به بالای صفحه