03132661552

هایپالون CSM

هایپالون CSM

لاستیک هایپالون csm

لاستیک هایپالون csm

تاریخچه تولید هایپالون CSM

اولین بار در سال ۱۹۵۲ شرکت دوپونت موفق به تهیه لاستیک کلروسولفونیتد پلی اتیلن بنام تجاری هایپالون (Hypalon) شد.

مواد اولیه :
جهت تولید لاستیک هایپالون نیاز به پلی‌اتیلن با وزن مولکولی کم (حدود ۲۰۰۰۰)، گاز انیدرید سولفورو و کلر می‌باشد.

طرز تهیه :
پلی‌اتیلن با وزن مولکولی کم را در حلالی مانند تترا کلرور کربن حل کرده و سپس کلر و انیدرید سولفورو را وارد رآکتور می‌نمایند. میزان کلر و آنید رید سولفورو بستگی به خواص مورد نظر برای محصول دارد. معمولاً۳۰ درصدد کلر و ۵/۱ درصد گوگرد مصرف می‏نمایند. بطوریکه برای هر هفت اتم کربن یک اتم کلرو برای هر ۸۵ اتم کربن یک اتم گوگرد در پلیمر بوجود آید. محصول بدست آمده چسبنده بوده و باید ولکانیزه شود. برای ولکانیزه کردن کلرو سولفونیتد پلی‌اتیلن از اکسیدهای فلزی مانند لیتارژ و یا اکسید منیزیم در مجاورت مقدار کمی آب استفاده می‌کنند.

خواص  لاستیک هایپالون CSM

مهم ترین خواص لاستیک هایپالون مقاومت شدید آن در برابر گرما، مواد شیمیایی، اوزون، اکسیژن و سایر اکسیدکننده‌های قوی می‌باشد. لاستیک هایپالون بسیار باثبات بوده و خواص خود را در دماهای بالا حفظ می‌کند. رنگ‌پذیریی لاستیک هایپالون و مقاومت آن در برابر شرایط جوی ، آتش و مواد خورنده نسبت به سایر لاستیک‌های مصنوعی بهتر است.

کاربرد هایپالون CSM

کاربردهای لاستیک هایپالون بسیار متنوع است. جهت روکش شمع و سیم‌های کویل وسایل نقلیه ، روکش پارچه و سیم ، روکش سقف، تهیه عایق و تهیه پتوهای ضدآتش، تهیه لوله و نوارهای نقاله برای انتقال مواد شیمیایی گرم، ساختت لباس و پاپوش ضد اتش،شیلنگ ها، قطعه های قالبی و غشاها،(دیافراگم) و بالاخره برای روکش سفید، دور لاستیک بکار می‌رود.در مورد قطعات خودرو به علت کارکرد قابل اطمینان پلی اتیلن کلره سولفونه استفاده از این لاستیک در زیر کاپوت ارزشمند است و به علت مقرون به صرفه بودن در کاربردهای دیگر زیر کاپوت شامل شیلنگ خنک کن روغن موتورو دنده، کابل ها و سیم کشی اصلی را تامین می کند.از دیگر کاربردهای خودرویی آن واشرهای مقاوم به حرارت و دویواره سفید تایرها است.

مشخصات ورق لاستیکی هایپالون CSM

مشخصات ورق لاستیکی هایپالون مطابق جدول زیر می باشد.

جدول مشخصات ورق هایپالون CSM

ورق هایپالون CSM

مقالات مشابه

رفتن به بالای صفحه