03132661552

پلی اتر اتر کتون PEEK

PEEK

پلی اتر اتر کتون    PEEK  / polyetheretherketon

پلیمر VICTREX PEEK توسط کمپانی Amphenol که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فرآورده‌های ترکیبی است به منظور توسعه‌ی کارایی اتصالات سیم کشی‌ها، کابل‌ها و لوله‌های هیدرولیک و به عنوان جایگزینی برای اتصالات p و اتصالات (saddle) انتخاب شد.

کاربرد پیشرفته‌تر این پلیمر در هواپیمای بویینگ ۷۸۷ تمام کامپوزیت است. از ویژگیهای برتر این اتصالات می‌توان به سبکی، استحکام ومقاومت در برابرخوردگی برای استفاده در داخل و خارج هواپیما اشاره کرد.

زمانی که این شرکت قصد داشت کارایی اتصالات کابل‌ها، سیم کشی‌ها و لوله‌های خود را توسعه دهد این پلیمر را بدلیل استحکام و کاهش وزن کلی بالای آن انتخاب کرد.

یکی از کاربردهای پیشرفته‌ی این اتصالات جدید در هواپیمای بویینگ ۷۸۷ تمام کامپوزیت است که در آنها از  VICTREX PEEK استفاده شده است. از ویژگی‌های این اتصالات می‌توان به قابلیت تبدیل آنها به پلیمر ترموپلاستیک با استفاده از لایه ای سیلیکون رابر اشاره کرد. با استفاده از این پلیمر اتصالاتی سبکتر ومستحکم‌تر به دست آمد که بر خلاف فلزات عایق و در برابر خوردگی کاملا مقاوم هستند و می‌توان آنها را در داخل و خارج هواپیما بکاربرد. مدیر فنی و تولید در  VICTREXمی گوید: “پلیمرهای VICTREX PEEK مستحکم، بی اثر و تاخیر دهنده‌ی اشتعال اند و به راحتی قابلیت تبدیل به قطعاتی با قدرت تحمل بالا را دارند.”  او در ادامه می‌گوید: “این پلیمر برای مهندسان هوافضایی که بدنبال مواد سبکی با فرآیندپذیری آسان برای کاهش هزینه‌ها و افزایش مقاومت در شرایط نامساعد محیطی هستند مزیتهای چشمگیری دارد. پلیمر  VICTREX PEEKجایگزین مناسبی برای فلزات، کامپوزیتهای سنتی و سایر پلاستیکها در صنعت هوافضاست و کاربردهای آن در این صنعت رو به افزایش است.”

در این شرکت فرآیندهای silicone over-molding برای تولید اتصالاتی با کارایی بیشتر درگستره‌ی وسیعی از صنایع کشتی سازی، ابزارآلات صنعتی و صنایع ریلی بکار برده می‌شود.مزیت فرآیند over-mold این شرکت نشاندن لایه ای از سیلیکون رابر بر پلاستیک است. لایه‌های نشانده شده بر این اتصالات در این فرآیند بر خلاف اتصالات فلزی از روی آن جدا نشده و باعث کاهش احتمال آسیب دیدن سیم‌ها می‌شوند. علاوه بر این به دلیل انعطاف پذیری لایه‌ها و امکان فشرده شدن آنها این اتصالات قابلیت استفاده برای گستره ای از قطرها را دارند.

از این اتصالات می‌توان برای نصب مجموعه‌ی سیم‌ها یا نصب لوله  به جای نگه داشتن اتصال در یک دست وقرار دادن مجموعه‌ی سیم‌ها یا لوله با دست دیگر پس از قرار دادن اتصال در حالت باز مجموعه‌ی سیم یا لوله را در آن قرار داده وبا برگرداندن اتصال به حالت بسته و بستن پیچ‌ها اتصال را تکمیل کرد.از دیگر ویژگی‌های این اتصالات برچسب هایی است که تشخیص قطر هر اتصال را تسهیل و تسریع می‌کند. در حالیکه اتصالات قبلی در اتصال P دارای ۱پایه و در اتصال Omega دارای ۲پایه بودند اتصالات جدید دارای ۳۶ سایز مختلف اند که باعث افزایش کاربرد آنها بویژه دراتصالات تحت فشار میشود. این اتصالات را می‌توان برای  لوله هایی با قطر”۲ نیز بکار برد.

علاوه بر این به تازگی اتصالاتی با لایه هایی از فلوئورو سیلیکون طراحی شده اند که در شرایط نامساعد محیطی مخازن سوخت، کاربرد دارند.

مشخصات پلی اتر اتر کتون    PEEK  / polyetheretherketon

 • ·       مقاومت دمایی در دماهای پایین و بالا
 • ·       مقاومت سایشی خوب
 • ·       ویژگیهای الکتریکی خوب
 • ·       مقاومت شیمیایی خوب
 • ·       مقاومت آب کافتی خوب
 • ·       فرایندسازی آسان
 • ·       خلوص بالا
 • ·       مقاومت پرتوافشانی خوب
 • ·       مقاومت خوب در برابر مواد سمی ,دود و شعله آتش استفاده می شود به عنوان:ترمو پلاستیک (پلاستیک گرمانرم)

نام های دیگر: کترون (Ketron)، ویکترکس پلی اتراتر کتون(Victrex PEEK)

 

خواص شیمیایی

 • مونومر: بیس فنولات
 • حلال:در هیچ حلالی حل نمی شود.
 • دانسیته: ۱٫۳۱ تا ۱٫۳۲ g/cm3
 • دمای ذوب (Tm):برابر ۳۳۵ تا ۳۴۰ درجه سانتی گراد
 • دمای انتقال شیشه (Tg): برابر ۱۴۰ درجه سانتی گراد

 

ویژگی های اشتعال , روش شناسایی آسان:

 •     در شعله می سوزد و بعد از حذف شعله خاموش می شود.
 •     به آسانی و همراه با شعله زرد می سوزد.
 •     در شعله چکه نمی کند.
 •     دود سیاه دارد.

چگونگی تولید پلی اتر اتر کتون    PEEK  / polyetheretherketon

 این پلیمر به روش پلیمریزاسیون مرحله ای از دی آلکیلاسیون (آلکیل زدایی) نمک بیس فنولات تولید می شود. پلی اتراتر کتون (PEEK) پلیمری نیمه کریستالی است (۳۰% تا ۳۵% کریستالی) و از مشخصات مکانیکی بالا و مقاومت بسیار بالا در مقابل حرارت (تا ۲۶۰ درجه سانتی گراد) برخوردار است.

مزایا:مقاومت حرارتی در دمای بالای ۲۵۰ درجه سانتی گراد، مقاومت خزش، چقرمگی و سفتی بالا، استحکام ابعادی خوب، مقاوم به فرسایش و ضریب اصطکاک پایین، عایق الکتریکی،
معایب:قیمت گران، مقاومت مداوم کم نسبت به اشعه UV،  مقاومت به دما بدون فشار بالاست ولی با یک فشار جزئی کاهش می یابد.ضربه پذیری نسبتاً پایین ،مقاومت پایین نسبت به استون،
دیگر خواص:مقاومت بالا در برابر عوامل شیمیایی و الکتریکی، مقاومت در برابر حلال ها، مقاومت خمشی، استحکام پیچشی، مقاومت زیاد به اشعه گاما،
کاربرد ها:قطعات با عملکرد بالا در سرما و گرما, بوش دنده ها, در صنایع هوایی و هوا فضا، صنایع خودرو سازی و ماشین های مسابقه ای، ساخت پمپ، کمپرسور و کمپرسور های خلاء ساز، کاربرد های نظامی و ..مانند رینگ و پیستون – یاتاقان – جای سوپاپ – پوسته های یاتاقان – جعبه دنده ها – پروانه های پمپ – صنایع هواپیمایی – اتصال دو شاخه ها و بست در کروماتوگرافی – بسته بندی ستونها و واشرالات

PEEK : PolyEther Ether Keton به شکل پودر،گرانول،شمش،ورق و تیوب موجود می باشد.

 

مقالات مشابه

رفتن به بالای صفحه